Maski przeciwgazowe umożliwiają oddychanie nawet w najbardziej zanieczyszczonym otoczeniu. Dzięki przemyślanej konstrukcji i wciąż ulepszanej technologii maski potrafią nie tylko ochraniać nasze drogi oddechowe, twarz oraz oczy, a nawet umożliwiają oddychanie pod wodą. Maski gazowe są powszechnie używane w przemyśle chemicznym, górnictwie, pożarnictwie, lecz ich głównym zastosowaniem była ochrona militarna przed atakami z użyciem broni chemicznej.

Geneza masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe mają za sobą długą historię. Pierwsze imitacje masek pojawiły się już pod koniec XVIII w. i były wykorzystywane w kopalniach by chronić drogi oddechowe pracujących w nich górników. Podczas I wojny światowej prowizoryczne maski wykonane ze szmat ochraniały żołnierzy podczas ataków gazowych. Proste konstrukcje przypominające współczesne maski opracowano dopiero na początku XX wieku. Rolę filtra pełniły wówczas wilgotne gąbki. Bardziej skuteczny prototyp został wykonany przez brytyjskiego doktora i specjalistę wojskowego do spraw gazów trujących. Zaprojektował on solidny hełm, do którego przymocowany był ochronny materiał nasączony związkami chemicznymi, które skutecznie absorbowały wówczas będący najczęściej używaną substancją w gazach bojowych. Pierwszą skutecznie działającą maskę przeciwgazową stworzył rosyjski chemik. Posiadała ona pochłaniacz węglowy, który skutecznie unieszkodliwiał wszystkie substancje chemiczne napływające z zewnątrz. Model ten stał się stałym elementem uzbrojenia armii i jest do dziś najpopularniejszym typem maski przeciwgazowej na świecie. Dzisiaj ochrona dróg oddechowych jest bardzo powszechna, a maskę ochronną możemy zakupić w wielu miejscach.

Z czego są zrobione maski przeciwgazowe?

Maski wykonywane są z sylikonu lub gumy i zaprojektowane w taki sposób by maksymalnie przylegać do twarzy użytkownika. Umiejętnie dobrane zapobiegną przedostaniu się do dróg oddechowych, oczu i skóry szkodliwych substancji takich jak środki trujące, pyły, piaski, wirusy, bakterie, a także gazy bojowe. Maski przeciwgazowe można podzielić na dwie główne grupy. Jedną z nich są maski filtracyjne, które oczyszczają wdychane powietrze ze szkodliwych substancji. Druga grupa obejmuje maski izolacyjne, które całkowicie odcinają dopływ powietrza z zewnątrz, a tlen pozyskiwany jest dzięki zastosowanym technologiom.

Przed wykorzystaniem maski należy koniecznie sprawdzić jej szczelność. W tym celu zaleca się nałożenie na twarz maski z wkręconym pochłaniaczem i poprzez zatkanie otworu w dnie wykonać wdech. Jeśli maska zostanie przyssana do twarzy i nastąpi jej zapadnięcie się, będzie to świadczyło o jej szczelności. Na szybkach znajdujących się w masce, warto rozetrzeć specjalistyczną substancję przeciwpotną, która zapewni nam dobrą widoczność, nawet przy wysokiej temperaturze, gdy nasze ciało będzie się intensywnie pociło. Maska powinno przechowywać się w specjalnie do tego przystosowanej torbie. Czas noszenia dobrze dobranej i odpowiednio założonej maski mieści się miedzy 90-120 minut. W sytuacji gdy maska naciska na część twarzową czas jej użycia będzie znacznie krótszy.

Alternatywy dla maski przeciwgazowej

Istnieją również zastępcze środki ochrony dróg oddechowych, które zabezpieczą nas głównie przed pyłami, bakteriami chorobotwórczymi. Nie będą skuteczne w przypadku trujących substancji chemicznych rozpylonych w powietrzu. Jednym z zastępczych środków jest maska przeciwpyłowa, której część filtrująca składa się z dwóch zewnętrznych warstw tkaniny i kilku wewnętrznych warstw grubszych materiałów. Dobrze przylegająca maska przeciwpyłowa skutecznie ochroni nas przed drobnymi, latającymi w powietrzy pyłami, piaskiem oraz kurzem. Czasami do zastępczych elementów ochrony zaliczane są tampony, które po dokładnym dociśnięciu palcami świetnie przyjmują kształt twarzy, a ich wcześniejsze nawilżenie zapewni podstawową filtrację. Opaski ochronne także mogą być przydatne. Zazwyczaj wykonane są z gazy i waty, a przed użyciem muszą zostać zwilżone roztworem sody.