Praca wykonywana w zimowych warunkach należy do szczególnie niebezpiecznych, przynoszących duży dyskomfort. Aby się skutecznie zabezpieczyć przed marznięciem oraz zmniejszyć ryzyko upadku na śliskiej, zlodowaciałej powierzchni, warto zaopatrzyć się w odpowiednią, wysokiej jakości odzież roboczą oraz obuwie. Na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru?
Odzież robocza zimowa
Szukając odpowiedniej kurtki albo spodni, trzeba mieć na uwadze do jakiego rodzaju zastosowania będzie potrzebna. Inne kryteria będzie spełniać odzież zimowa przeznaczona do stosowania w budownictwie, a jeszcze odmienne w górnictwie albo przemyśle spożywczym. W przypadku ubrania przeznaczonego do pracy na budowie, należy poszukiwać produktów, posiadających odpowiednia widoczność, czyli spełniające normę EN ISO 20471. Istnieją trzy kategorie, określające stopień wykonania odzieży roboczej. Najwyższy, trzeci stopień, oznacza, że przeznaczona do pracy na mrozie, ocieplana odzież robocza jednocześnie jest najlepiej widoczna, dzięki maksymalnemu zastosowaniu elementów odblaskowych oraz materiałów fluorescencyjnych. Tego typu produktami będą zimowe kurtki ostrzegawcze, które jednocześnie są plamoodporne i przeciwdeszczowe, dzięki podklejanym szwom i użytej powłoce poliuretanowej. Zastosowanie aluminiowej podszewki pozwala na zatrzymanie ciepła, wytwarzanego przez ciało, co zapewnia niezwykle komfortowe użytkowanie.
Kolejną rzeczą niezbędną w zimie są kamizelki, zapewniające widoczność oraz ocieplenie tułowia w trakcie przebywania na placu budowy. W przypadku spodni, najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowe, ocieplające kalesony, wykonane z trudnopalnego, elastycznego materiału. Pozostają ściśle dopasowane do nóg, dzięki czemu nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się i mogą być spokojnie użyte pod odblaskowe spodnie letnie. W przypadku pracy na dworze, w sektorze rolniczym, spożywczym, w leśnictwie, można zastosować kurtki ocieplane, dostępne w różnej kolorystyce. Warto wybrać produkt, który będzie posiadał ocieplenie poliestrowe o grubej gramaturze, najlepiej wyposażonego w transpiratory powietrza. Zapewnia dobre oddychanie ciała, jednocześnie bardzo skutecznie zatrzymując ciepło.
Profesjonalna ochrona głowy
W przypadku prac, które nie wymagają zakładania kasku, oprócz zimowych kurtek roboczych, wyposażonych w kaptur, dobrze jest zaopatrzyć się w czapkę. Irlandzka marka Portwest, ceniona ze względu na produkcję wysokiej jakości odzieży roboczej, również tworzy zimowe nakrycia głowy. Ich atutem jest zastosowanie specjalnej podszewki z mikro włókien, utrzymujących ciepło, w tak zwanym systemie Insulatex. Od zewnątrz dzianinowa czapka jest pokryta akrylem, nadając jej lepszą wytrzymałość na trudne warunki pogodowe. Natomiast na budowie, w miejscach pracy, wymagających o zadbanie ochrony głowy przed urazami mechanicznymi, sprawdzi się zimowy ocieplacz.
Buty robocze zimowe
W przypadku obuwia, które musi spełniać funkcje ochronne i jednocześnie być odporne na zimno i trudne warunki pogodowe, najlepiej sprawdzą się zimowe wysokie buty robocze. W zależności od pełnionej funkcji, wyróżnia się obuwie według klasyfikacji od S1 do S5, zgodnie z unijną normą PN- EN 20345. Buty sięgające za kostkę zazwyczaj posiadają klasyfikację S3 i są wykonane z wodoodpornego materiału, wzmocnionego na przecięcia lub przekłucia. Podeszwa zrobiona z dwuwarstwowego poliuretanu pozwala na pracę w bardzo niskiej temperaturze, sięgającej nawet do -30°C. Zimowe buty robocze mają podszewkę ocieploną za pomocą futra poliestrowego oraz posiadają wymienną filcową wkładkę. Ponadto, podeszwa jest antypoślizgowa (norma SRC) oraz elektrostatyczna, co pozwala na bezpieczne użytkowanie na każdej śliskiej powierzchni, w górnictwie, w logistyce, a także na wszelkich pracach budowlanych, przy remontach.
Drugim typem obuwia wartym rozważenia są wysokie buty robocze, spełniające klasyfikację S5. Tym, co je wyróżnia od poprzedniego typu, jest wysoka cholewka oraz wykonanie warstwy wierzchniej z domieszki PVC oraz nitrylu. Doskonale się sprawdzą w pracy w przemyśle spożywczym, narażonej na kontakt z substancjami oleistymi oraz chemicznymi. Tego typu obuwie produkują marki Portwest oraz Polstar.